20.4.2017
 
Kúrenie pomocou dreva je hlavne na vidieku stále veľmi obľúbené. Palivo ale nemôžete nechávať len tak pred domom, je potrebné mu opatriť kvalitný prístrešok.
 
 
 

Bez prístupu vody

Aj malé dieťa vie, že drevo, ktoré je vlhké, nikdy nebude dobre horieť. A to je základný poučka, podľa ktorej by sa mal riadiť každý, kto chce drevom vykurovať. Ako prístrešok na drevo môže fungovať aj zastrešená veranda, ale prečo sa zbytočne zbavovať vonkajšieho posedenia, keď to ide aj inak. Dnes sa dajú výhodne kúpiť v každom druhom hobby obchode kvalitné drevníky, ktoré sú pre tento účel oveľa vhodnejšie.
 
 

Pre zvlhnuté drevo

Oveľa sofistikovanejšie je sušiareň dreva. Zvyčajne sa jedná o konštrukciu z oceľových rámov, ktorá je prekrytá polyetylénovú plachtou. Tá je nielen nepremokavá, ale vďaka svojej priesvitnosti vytvára vo vnútri ideálnu klímu pre sušenie dreva. Celý proces ešte podporuje neustála cirkulácia vzduchu, ktorá je pre schnutie úplne zásadné. Tieto priestory sa dajú využívať nielen na skladovanie, ale môžu slúžiť aj k rýchlemu odvlhčenie dreva.
 

Ušetrite si prácu

Aby ste nemuseli behať tam a zase späť, postavte si dřevník hneď vedľa domu. Hlavne v zime, keď je vonku sychravo, to oceníte. Ľahký prístup k drevu si zaistíte aj priamo v dome, a to kúpi stojana na drevo. Nemusí sa jednať o veľkú konštrukciu, bohato postačí, aby sa do stojanu vliezlo dreva na niekoľkodňové kúrenie, čo by okrem základných verzií mali umožňovať všetky typy. Stojan má samozrejme najväčší zmysel situovať do blízkosti kachlí či krbu.
 
 

Bezproblémové vykurovanie

Kúriť drevom je aj dnes pomerne výhodné, nejedná sa o drahé palivo. Ak sa však nepostaráte o jeho vhodnej uskladnenie, môže sa veľmi predražiť. V prípade, že vám drevo navlhne, nemusíte ísť rezignovane pre ďalšie na pílu, stačí si na záhrade zariadiť sušiareň.