28.4.2017
 
Obľúbeným zvieraťom v mnohých poľnohospodárskych usadlostiach je plemeno mangalica, teda prasa kučeravej. Na prvý pohľad vyzerá ako kríženec prasaťa a ovce. Môže žiť po celý rok vonku v prístrešku.
 
 

Prečo chovať plemeno mangalica?

Plemeno mangalica patrí medzi stará plemená. Iste je nenájdete vo veľkochovu, obľúbili si ich predovšetkým Ekofarmári. Ošípané mangalica bola vyšľachtená, aby odolávala stresu, nevadilo im počasie. Vyznačujú sa dlhou srsťou, ktorá im umožní odolávať počasiu. Živí sa korienky a dopásají trávu po hovädzieho dobytka. Ubytovať ich môžete v prístrešku pre zvieratá aj v chlieve.
 
 

Mäso ošípaných mangalica

Mäso ošípaných plemena mangalica má výraznú farbu i vôňu, je veľmi mäkké a má zaujímavú chuť. Mäso je nezvyklou pochúťkou a má veľmi krehkú chuť. Prasa mangalica pochádza pôvodom z Maďarska a u nás sa chová len pár kusov. V Maďarsku sa z ich mäsa vyrába čabajky a uherák.
 
 

Chov v ohrade aj na lúke

Ošípaným môžete vyhradiť cíp lúky, ktorý bude zasahovať k listnatému lesu alebo k mokrade. Postačí im priestor o veľkosti desať metrov štvorcových. Na lúke je potreba vystaviť pevný plot, najlepšie s pletivom a ohradníkom, prípadne môžete použiť plot z lát. Prístrešok pre zvieratá by mal byť krytý z troch strán. Podstielkou je slama alebo hobliny.
 
 

Čím prasa kŕmiť?

Tento druh ošípaných konzumuje korienky tráv, seno, žalude, gaštany, zeleninu, ovocie, šrot i okopaniny. Čím je plocha menšia, tým je potreba mangalica viac dokrmovať. Na lúke im môžete vysadiť topinambury, ktoré milujú a ich hľuzy si môžu vyhrabávať z krajiny sami. U nás kúpite väčšinou len krížená plemená. Ich nevýhodou je, že priberajú oproti klasickým ošípaným len veľmi pomaly.