2.5.2017
 
S blížiacim sa letom je posedenie na záhrade čím ďalej tým väčším lákadlom, ale prostá deka či lavice väčšine ľudí nestačí.
 

Konštrukcia z dreva

Typickým predstaviteľom záhradného posedenia je altánok. Od pergol sa líšia hlavne tvarom pôdorysu, ktorý má zvyčajne šesť alebo osem hrán. Dobre zvolený altánok dokáže poskytnúť nielen dočasné prístrešie, ale aj potechu oka. Ide o konštrukcie, ktoré sú v záhradách ako doma. A tomu by mal zodpovedať aj zvolený materiál. Hliník je síce vysoko odolný a má takmer neobmedzenú životnosť, ale drevo v krajine pôsobí podstatne lepšie.
 
 

Kvalitná podlaha

Drevené altány majú zvyčajne aj drevené podlahy. To nie je vyložene zlé riešenie, ale existujú aj lepšie varianty. Preto si radšej objednajte altánok bez podlahy, ktorú si neskôr dorobíte svojpomoci. Ak sa nechcete ale drevené podlahy vzdať, radšej si zvoľte náhradku v podobe wpc podloží. Od dreva je na nerozoznanie. Má však oveľa lepšie vlastnosti, medzi ktorými dominuje hlavne pevnosť a bezúdržbovosť. Ak však na dreve netrváte, môžete vytvoriť podlahu z kameňa alebo z nesmekavých dlaždíc.
 
 

Zastrešenie

Na rozdiel od markíz či pergol, k altánom sa moderné typy striech ako sú sklo či plast vôbec nehodí. Oveľa častejšie sa tu používajú keramické strešné tašky či šindle z dreva. Tie ale zdobia altány vyššej kategórie. Pri výbere lacnejšia verzia sa budete musieť uspokojiť s prostým asfaltovým šindľom, prípadne s asfaltovou lepenkou. A nejedná sa len o estetickú záležitosť, zastrešenie asfaltom je oveľa menej kvalitné a skôr sa začne poškodzovať.
 

Starostlivosť o drevený altánok

Drevo je pre altánok rozhodne dobrou voľbou, iba musíte vziať na zreteľ, že sa tento materiál časom opotrebováva. Dá sa proti tomu bojovať vcelku jednoducho, a to pravidelnými nátery. Kvalitné ochranné oleje dokážu odradiť dřevokazy aj eliminovať nepriaznivý efekt slnečných lúčov.