16.5.2017
 
Príjemne relaxovať v zelenej oáze kľudu uvítame predovšetkým v zime. Ako správne zvoliť presklenia stavebnicové zimnej záhrady?
 
 

Zimná záhrada

Zimná záhrada a presklená pergola je snom každého, kto má rád prírodu. Aby bola plne funkčná a predovšetkým bezpečná, je potrebné sa zamerať na výber správneho presklenia. Vďaka vhodnému sklu tiež ovplyvníte náklady na prevádzku zimnej záhrady v zimných mesiacoch. Izolačné sklo nám výrazne zníži potrebu vykurovania zimnej záhrady v zime, v lete naopak udržuje príjemný chlad.
 
 

Priame slnko škodí

Najdôležitejším prvkom stavebnicové zimnej záhrady sú práve jej presklené plochy. Klasické sklo prepustí veľké množstvo slnečnej energie, čo môže v lete škodiť niektorom rastlinám, ktoré v nej pestujete. Tropické druhy majú rady veľkú vlhkosť, ale súčasne dávajú prednosť tieňa pred priamymi slnečnými lúčmi.
 
 

Prehriatie

Obmedziť priechod slnečných lúčov do zimnej záhrady môžeme voľbou reflexných či zafarbených skiel. Sú na pohľad efektné, ale zníži svetelnú pohodu vo vnútri miestnosti zimnej záhrady. moderné protislnečné sklá nezabráni prehrievaniu interiéru, preto používajte aj príslušnú tieniacu techniku. Je vhodné používať izolačné dvojsklá, ktorá zlepšujú izolačné vlastnosti. Do obvodových stien celoročné zimné záhrady voľte dokonca trojskla.
 
 

Lacné riešenie

Najlacnejšie variantom je polykarbonát. Tento plast sa pýši celým radom predností. Je cenovo dostupný a zároveň nerozbitný. Na prvý pohľad vyzerá ako sklo, neposkytne však dostatočnú izoláciu ako sklo. Zvoľte preto polykarbonát s dutinkovým prevedením. Nezabezpečí úplne číry priehľad, je menej odolný voči poškriabaniu.