16.6.2017
 
Začať pestovateľskú sezónu môžete prakticky kedykoľvek. Potrebujete k tomu ale jednu dôležitú vec - kvalitný skleník.
 
 

Celoročná pestovateľská sezóna

 
V našej krajine je snáď každý druhý človek amatérsky pestovateľ. Najlepšie to spoznáte, keď sa pri prechádzke budete zameriavať na záhrady. Na väčšine z nich rastie niečo, čo sa dá vo vhodnom čase zožať a následne skonzumovať. Výnimkou však nie sú ani okrasné kvety, starostlivosť o ne je obvykle ešte zložitejšie ako v prípade ovocia a zeleniny. Aj preto veľkú časť záhradiek zdobí aj skleníky. Tieto konštrukcie sú užitočné nielen pre ochranu rastlín pred prízemnými mrazíkmi, ale dajú sa používať po celý rok.
 
 

Je oveľa odolnejšie

 
Najtradičnejšími skleníky sú sklenené skleníky. Už z názvu je zrejmé, čo je ich výplňou. Bežné krehké sklo sa tu ale nepoužíva, záhradkárske sa sem hodí oveľa lepšie. Je oveľa odolnejšie a dokáže odolať aj náporu silného vetra, prípadne ťažkého snehu. Nejde ale o uplatňovanú variantu. Akonáhle zasiahnete sklenenú tabuľu, roztriešti sa na tisíc kúskov. To môže byť zradné hlavne v prípadoch, kedy si v okolí skleníku hrajú deti. Stačí jeden malý pád na výplň a nešťastie je na svete.
 
 

Väčšie teplo v interiéri

 
Druhým variantom sú potom polykarbonátové skleníky. Polykarbonát je oveľa lepším tepelným izolantom než záhradkárskej sklo. Vďaka tejto vlastnosti je oveľa jednoduchšie použiť k celoročnému pestovanie práve tento typ skleníka. Nemusí sa tak často vyhrievať, zvlášť, keď je orientovaný na južnú stranu. Polykarbonát má ale aj negatívne vlastnosti. Hlavné je nízka odolnosť proti veľkej záťaži. To môže robiť problémy hlavne v horských oblastiach, kde sneží od jesene až do jari.
 
 

Záleží na lokalite

 
Ak si chcete predĺžiť pestovateľskú sezónu, pokiaľ možno na neurčito, je skleník z polykarbonátu ideálnou voľbou. Vďaka pravidelným snehovým nadílkám však nie je múdre používať ho vo vyšších nadmorských výškach. Nápor snehu totiž nemusí vydržať. Na horách tak stále dominuje sklenené skleníky, aj keď je potreba je cez zimu draho vykurovať.