19.6.2017
 
Záhrada bez zastrešenia je hlavne v letných mesiacoch polovičný. Nenechajte si ujsť vonkajšie posedenie s najbližšími len preto, že v televízii hlásili dážď.
 
 
 

Strecha na záhrade

 
Rovno zabudnite na kúpu markízy či dokonca lacného slnečníka. Tie vás ochráni iba pred spálením od slniečka, ale v suchu pod nimi nebudete. K tomu potrebujete minimálne záhradnú pergolu. Musíte si samozrejme zaobstarať typ so zastrešením. Pôvodný účel pergol bol totiž v minulosti skôr okrasný a aj dnes sa dajú takéto konštrukcie ešte zaobstarať. Ako strešnú krytinu si môžete zvoliť tradičný šindeľ, ale ak pokukujete po modernom spôsobe zastrešenia, vyberte si radšej polykarbonátovou strechu, ktorá je ľahká, ale zároveň nepostráda dostatočne vysokú odolnosť.
 
 

Pergola ako stavebnica

 
Zaobstarať si dnes pergolu a prístrešok k múru nemusí byť ktovieako drahé. Chce to ale dobre vyberať. Pergoly vyrobené na zákazku budú síce s okolím vždy v dokonalej súhre, ale zaplatíte za ňu rovnaké peniaze ako za nové auto. Preto je finančne výhodnejšie zaobstarať si pergolu prefabrikovanou. Je to v podstate stavebnice, ktorú si nový majiteľ zvyčajne dokáže poskladať svojpomoci. Pokiaľ vám ale montovanie čohokoľvek nič nehovorí, nechajte túto prácu na dodávateľovi.
 
 

Prefabrikovaný altánok

 
Pergola nie je jedinou stavbou, ktorej strecha vás dokáže ochrániť pred rozmarmi počasia. Tradičné záhradné konštrukciou je aj altánok. Od pergoly sa odlišuje hlavne tým, že vždy stojí samostatne. Zvyčajne má jeho pôdorys tvar šiestich či osemuholníka, ale stále viac sa presadzujú jednoduchšie altány štvorcového typu. Aj túto konštrukciu možno zložiť svojpomoci, avšak dá to oveľa viac práce ako montáž pergoly. Preto sa vo väčšine prípadov o túto záležitosť stará firma.
 
 

V jednoduchosti je sila

 
Nemusíte sa s prístreškom za každú cenu prekonávať. Stojí to akurát peniaze a nakoniec to aj tak nikto neocení. Ak nemáte na konte milióny, bohato postačí zaobstarať si jednoduchú pergolu.