20.6.2017
 
Letné mesiace nie sú len o vyčíňanie v bazéne, ale aj o záhradných večierkoch s priateľmi. A tie sa nezaobídu bez kvalitného vonkajšieho posedenia. To by nemal tvoriť len nábytok, ale aj strecha.
 
 
 

Z dreva a hliníka

 
 
Zastrešenie by nemalo poskytovať iba ochranu pred slnkom, ale malo fungovať aj ako dáždnik. Nesmie teda byť promokaví. A obe tieto podmienky spĺňa záhradná pergola. Táto pomerne jednoduchá konštrukcia sa vyrába hlavne z dreva, ale k dostaniu sú aj verzie z hliníka. Drevo sa viac hodí do rustikálne ladených záhrad, hliníkové kostry zase lepšie splynú s modernou architektúrou. Po cenovej stránke sú na tom oba typy pergol obdobne, aj keď za drevo sa platí predsa len o niečo viac.
 
 

Samostatne aj pri dome

 
 
Nie vždy je posedenie vytvorené na terase, veľakrát sa nachádza oveľa ďalej od domu, napríklad pri bazéne. A v oboch prípadoch sa dá pergola použiť. Môže totiž stáť samostatne alebo byť súčasťou domu. S pergolou a prístreškom k múru je o niečo viac práce pri montáži, ale celá stavba potom pôsobí oveľa stabilnejšie, pretože ako podporu používa aj samotný dom. To však neznamená, že by sa samostojná pergola mala vyvrátiť počas prvého silného vetra. Pri správnom ukotvenie je tiež pevná ako skala.
 
 

Väčšia stavba

 
 
Ďalšou možnosťou záhradného zastrešenia je altánok. Ten je po všetkých stránkach komplikovanejšia a jeho stavba tým pádom nie je žiadny med. Kým priemernú pergolu dokážu dvaja ľudia zmontovať a usadiť počas niekoľkých hodín, vybudovať hoci aj prefabrikovaný altánok je záležitosťou na pár dní. Prekonanie týchto ťažkostí sa ale rozhodne oplatí. Altánok je oveľa sofistikovanejšie než prostá pergola a poskytuje väčší komfort.
 
 

Sú pekné

 
 
Pergola aj altánok sú konštrukcie tradičného strihu, ktoré sú súčasťou záhrad už od nepamäti. Neplní však iba funkciu prístrešku, ale sú tiež aj estetickú zložkou, ktorá dokáže pozdvihnúť všetky typy záhrad.