12.10.2017

História prístreškov sa datuje mnoho tisíc rokov do minulosti. Už praľudia sa potrebovali ukryť a stavali si primitívne prístrešky alebo dokázali k úkrytu vyžiť treba jaskýň alebo dier v krajine. Postupne si však začali budovať domy. Najprv jednoduché a potom čoraz nákladnejšie a zložitejšie. Pritom ale stále potrebovali nejaké prístrešky na ukrytie rôznych nevyhnutnosťou. Deje sa tak aj dnes, napríklad v podobe prístreškov na autá.

Rovná strecha pomôže odtoku vodypristresky siebau 1

Ako vlastne vyzerali tie úplne prvé prístrešky? Vlastne sa konštrukčne nelíšili od tých dnešných. Typický jednoduchý prístrešok na auto v modernej dobe má konštrukciu skladajúci sa zo štyroch nosných stĺpikov umiestnených v rohoch a strechy. Tá najprimitívnejšie strecha je buď plochá, alebo lepšie ľahko naklonená, pripomínajúce pult. Od toho sa jej tiež hovorí pultová. Z takto naklonené strechy oveľa lepšie odteká voda, pritom stačí, aby mala aj veľmi mierny náklon, aj tak bude odtok veľmi dobre fungovať.

Stačili štyri koly do rohov

Takéto prístrešky na auto sú jednoduché, ale pritom veľmi praktické. Aj tie primitívne prístrešky ale vyzerali v podstate úplne rovnako. Neboli síce treba tak komfortný ako tie dnešné, neboli vyrobené z tak sofistikovaných materiálov s dlhou životnosťou a maximálnou výdržností, ale aj bezchybne slúžili svojmu účelu. Stačili treba štyri koly do rokov zrezané na rovnakú dĺžku a zatlčené do zeme. Nezáležalo pritom na tom, či z nich bola odstránená kôra alebo nie.

Princíp zostáva rovnaký

Aj dnes môžu byť prístrešky na auto parkovacie státie zhotovené z podobných materiálov, teda dreva. Veľa ľudí dáva prednosť drevu, materiálu, ktorý je na dotyk veľmi príjemný, dokonale zapadá do okolitého prostredia a navyše vydrží dlho, teda ak sa o neho správne staráte. Strecha primitívnych prístreškov bývala jednoduchá, zostavenú z dosák a aj dnes vyzerajú prístrešky rovnako. Naviac je taká strecha pokrytá krytinou. Môžete zvoliť pálené tašky, ale napríklad aj pozinkovaný plech.